Februárban már a megemelt bérüket kapják kézhez a közoktatásban dolgozó pedagógusok. A megemelt juttatásoknak köszönhetően nemcsak a tanárok élete lesz sokkal kiszámíthatóbb, de az oktatás színvonala is javulhat – vélik az általunk megkérdezett szakértők. A kormány az idei költségvetésben külön figyelmet fordít az életpályaprogram folytatására, amely már most érezhető pozitív hatásokat hozott az ágazatba. Mutatjuk, milyen hozama lehet a pedagógusbérek emelésének.
A 2025-ös költségvetés több mint 1600 milliárd forintot biztosít pedagógusbérekre. A cél a pedagógusok átlagbérének 844 ezer forintra történő emelése. A pályakezdők helyzete is látványosan javul: a gyakornokok fizetése 2025-ben eléri a 640 900 forintot, amely méltó előrelépést jelent a 2010-es 129 500 forintos indulóbérhez képest.
Béremelés és oktatási színvonal: kölcsönhatásban
A közoktatási szakemberek úgy vélik, hogy a bérrendezés jelentősen javíthatja az oktatás színvonalát. Farkas Sándor, a Nemzeti Pedagógus Kar Tolna vármegyei elnöke arról számolt be portálunknak, hogy a korábbi trend megfordulóban van. Sok kolléga gondolkodott pályaelhagyáson még 2023-ban, de a mostani és a tavalyi béremeléseknek köszönhetően ez a probléma szinte megszűnt – nyilatkozta. Szerinte az anyagi megbecsülés mellett az értékelési rendszer tisztázása is hozzájárult a stabilitás megteremtéséhez.
Farkas Sándor úgy véli, az anyag megbecsülés mellett nagyon fontos az is, hogy a pedagógusok teljesítményét mérő értékelési rendszerbe beépültek azok a javaslatok, amelyeket korábban a pedagógus kar fogalmazott meg a szaktárca felé. Ennek eredményeképpen az értékelési szempontrendszer minden érintett által előre ismertté vált. Ez pedig tiszta helyzetet teremt akkor, amikor a pluszban elérhető források odaítéléséről van szó.
Megbecsült pedagógusok, stabil jövő
Pál Tibor, a szekszárdi Baka István Általános Iskola igazgatója szerint a pedagógusok béremelése kulcsszerepet játszik a fiatal oktatók pályán tartásában. – Az emelkedésnek köszönhetően a tanárok megbecsültebbnek érzik magukat, ami stabilitást hoz az iskolai környezetbe – mondta. Ez a stabilitás az oktatás minőségét is jelentősen javíthatja.
A pedagógusok bérrendezése nem csupán anyagi, hanem erkölcsi elismerést is jelent, amely hosszú távon biztosítja a magyar oktatás jövőjét. A mostani lépések azt mutatják, hogy a kormány kiemelt figyelmet fordít az oktatási szektor stabilitására és fejlődésére, amelyből a teljes társadalom profitálhat.
Ennyi dolgozót érint a pedagógusbérek emelése
A béremelés a köznevelésben 143 ezer pedagógust és a szakképzésben oktatókat is megilleti. A pályakezdő gyakornokok bére 2025-ben legalább 640 900 forintra emelkedik. Ez 2010-ben 129 500 forint volt. A természettudományos szakok tanárai a 2024-ben már biztosított kettő plusz négy százalékos többlet helyett 2025-ben már kettő plusz hét százalékkal magasabb illetményt kapnak. Nagyobb mértékben emelkedik a fizetése azoknak is, akik hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkoznak, hiszen arányosan nő az esélyteremtési illetményrész mértéke is. A felzárkózó vagy kedvezményezett településen tanítók bérének továbbra is húsz százalékkal magasabbnak kell lennie. A tanárok béremeléséhez szükséges források 88 százalékát a magyar kormány, 12 százalékát az Európai Unió biztosítja – írta a Magyar Nemzet
http://TEOL – A pedagógusbér-emelés javítja az oktatás színvonalát