A hároméves pedagógusbér-emelés kifutása után sem áll le a pedagógusok fizetésemelése, erre utal a 2025-ös költségvetéshez benyújtott összegző javaslat, amely szerint 2031. december 31-ig garantálja a kormány, hogy fenntartja a diplomás átlagbér nyolcvan százalékának megfelelő bérszínvonalat a pedagógusok számára.
Benyújtotta a 2025-ös költségvetés összegző módosítását a kormány az Országgyűlésnek, amelyből újabb részletek derültek a pedagógusok 2025. január elsejei fizetésemeléséről.
Pedagógus bérrendezés: 2031. december 31-ig követheti a diplomás átlagbért
A javaslat szerint a köznevelési intézményben felsőfokú végzettséggel pedagógus munkakörben foglalkoztatottak átlagbére 2025. január 1-jén el kell, hogy érje a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett diplomás átlagbér legalább nyolcvan százalékát.
A nyolcvanszázalékos arányt pedig legalább 2031. december 31-ig fenn kell tartani, azaz hároméves béremelési program után is garantálja a kormány, hogy minden évben tovább emeli a pedagógusok fizetését.
Ráadásul a végrehajtás évében a KSH által közzétett előző évi tényadatok és a költségvetés makrogazdasági megalapozásáért felelős miniszter által vezetett minisztérium (ez Nemzetgazdasági Minisztérium lesz) hivatalos előrejelzései alapján a bérfejlesztés mértékét.
évközben szükség esetén korrigálni kell adott év január 1-jétől visszamenőleg
Emellett a pályakezdő (gyakornoki fokozatú) pedagógusok éves béremelése szintén 2031. december 31-ig a köznevelési rendszerben dolgozó összes pedagógus átlagos éves béremelésével megegyező mértékű lesz, ígéri a kormány.
Jön 2025-ben a második üteme a pedagógusok bérrendezésének
Jövő januártól már a második üteme következik a pedagógusok idén januárban indult béremelési programjának.2024-ben átlagosan 32,2 százalékkal emelte a kormány a pedagógusok bérét, aminek köszönhetően a pedagógusok átlagbére jelenleg bruttó 693 ezer forint, a diplomás átlagbér 72,2 százaléka.
A tanárok és óvónők fizetése 2025 január 1-jétől átlagosan újabb 21,2 százalékkal emelkedik, ezzel eléri a bérük a diplomás átlagbér 80 százalékát.
A 2025-ös béremelésre a kormány 339 milliárd forintot biztosít a céltartalékban, ezenfelül a 2024. évi béremelés fedezetének bázisba építésére a költségvetés tervezete 323,5 milliárd forintot határoz meg 2025-ben. A költségvetés tervezete már a 2026. évi pedagógusbér-fejlesztésre is elkülönít 190 milliárd forintot
A kezdő pedagógusok bruttó bére is jóval 600 ezer forint fölé emelkedik
Ahogy korábban megírtuk, pedagógus szakszervezetekkel való egyeztetést követően eldőlni látszik, hogy a gyakornokoknak a jelenlegi bruttó 528 ezer forintos fizetés minimum bruttó 630 ezer forintra emelkedik, ami körülbelül 20 százalékos béremelésnek felel meg.
Mivel még nem tudni pontosan, mekkora lett a 2024-es diplomásátlagbér, a pedagógusok fizetése 2025-ben
- a pedagógus I. kategóriában minimum 18 százalékkal,
- a pedagógus II. kategóriában minimum 16-17 százalékkal,
- a mesterpedagógus kategóriában minimum 13,5 százalékkal,
- a kutatótanárok esetében minimum 12 százalékkal emelkedik.
Ezen felül a hiányszakmákban dolgozóknak is jut az emelésből, így a tervek szerint további 3 vagy 4 százalékos emelést szeretne adni a hiányszakmákban oktatóknak, vagyis a természettudományokat, a matematikát és a digitális kultúrát oktató pedagógusoknak. A különböző pótlékok, például osztályfőnöki, intézményvezetői juttatások továbbra is a gyakornoki bérhez fognak igazodni.
Ennyit keresnek most a tanárok a minimum:
- a pedagógus I. kategóriában legkevesebb 538 ezer forintot,
- pedagógus II. fokozatban 555 ezer forintot kereshetnek az oktatók és nevelők, míg
- a mesterpedagógusok fizetése 630 ezer forintról indul,
- a kutatótanárok bérének alsó határa pedig 750 ezer forint.