Javul az iskolások fittségi szintje a Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) mérése alapján, ugyanakkor még nem érte el a pandémia előtti szintet.
A 2023/24-es tanévben immár tizedik alkalommal végezték el a Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Teszt méréseit. Ennek során 3702 iskola 654 014 tanulójának fittségi adatait rögzítették a testnevelést tanító pedagógusok. Az eredményekből azt látszik, hogy a helyzet javult a koronavírus-világjárvány óta, amikor az iskolalátogatás és a testnevelésórák hiánya, a sportolási lehetőségek korlátozása nagymértékben hatással volt a tanulók fittségi állapotára, soha nem látott visszaesést okozva – írja közleményében az MDSZ.
Három évvel a pandémiát követően az látszik, hogy országos átlagban folyamatosan növekszik az egy adott iskola tanulóinak fittségi állapotát jelző úgynevezett Intézményi Fittségi Index (IFI) értéke. A mutató ugyanakkor még nem érte el a világjárvány előtti szintet. Az MDSZ hozzáteszi: pozitív változás történt a tápláltsági adatokban. Noha a tanulók negyede még mindig túlsúlyos vagy elhízott, ugyanakkor ez az arány csökkenő tendenciát mutat, és hasonlóképpen javult az állóképesség is.
A felmérés rámutat, hogy a fittségi állapot és a gazdasági-társadalmi háttér szorosan összefügg. Az ország gazdaságilag fejlettebb területein ugyanis kedvezőbb a fittségi mutatók alakulása: Budapesten és Vas megyében figyelhetők meg a lekedvezőbb, míg Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok megyében a legkedvezőtlenebb adatok. A felmérések tanulságai között szerepel az iskolai sportolási lehetőségek fenntartásának és bővítésének szükségessége, a pedagógusok számára indított, a mindennapos testnevelés minőségi fejlesztésére szolgáló továbbképzések fontossága, a szülők megfelelő tájékoztatása, illetve azoknak a fejlesztési intézkedéseknek és terveknek a megfogalmazása, amelyek az iskola egészségfejlesztési programjába épülve segíthetik a tanulók fejlődését.
Fotó: Getty Images