Mikor kezdődik idén a tavaszi szünet? Nem árt tudni, ha az ünnepek után szomorkás a gyerek

A szünet után nem könnyű megbarátkozni az iskola gondolatával, a következő tippek azonban sokat segíthetnek.

Az ünnepek elmúltával jelentkező melankólia bizonyos mértékben természetes jelenség, hiszen a téli időszak sokak számára egyenlő a napfényhiány, a hosszú éjszakák és a bezárkózás jelentette negatívumokkal, melyekből az adventi készülődés és várakozás egyfajta menekülést jelent, egy kis varázslatot, melynek beteljesülése után azonban még nehezebb visszarázódni a szürke hétköznapokba.

Karácsony utáni rosszkedv a gyereknél

Mindez igaz lehet a gyerekek esetében is, a többség számára a szünidő, a családdal, barátokkal való együttlét, a közös programok sora után az iskola gondolata nem épp szívderítő, sőt, sokaknál a meghittség iránti nosztalgia a szorongás forrásává is válhat. Sok minden segíthet abban, hogy az átmenet kevésbé legyen megterhelő, erre sorakoztatunk fel most egy csokorra való ötletet, ugyanakkor azt is fontos felismerni, ha az egyszerű rossz hangulatnál már kicsit többről van szó.

Mindig legyen mit várni

Érdemes lehet a gyerkőcben tudatosítani, hogy a karácsony és a téli szünet elmúlta nem jelenti, hogy a világon minden jónak vége szakad, hisz megint lesz mit várni, elkezdhettek például ötletelni a farsang tematikájában, de akár arra is fel lehet hívni a figyelmét, hogy pár hónap múlva igencsak hosszú tavaszi szünet veszi kezdetét.

Bár március 15-e 2025-ben szombati nap lesz, a húsvéti szünet 11 naposra nyúlik, az utolsó tanítási nap 2025. április 16-ára, szerdára esik, az első pedig másfél héttel későbbre, április 28-ára, hétfőre. De számos más programot is megtervezhettek, legyen szó kirándulásról, utazásról, mozizásról, otthoni filmezésről, játékestéről, családi vagy baráti találkozóról, egy-egy hétköznapi, rendszeres tevékenységről. A lényeg, hogy mindig legyen valami, amit teljes szívvel lehet várni, amit egy közösen kitöltött naptár formájában kézzelfoghatóvá is tehettek.

 

A napi rutin visszaállítása

A szünet és az ünnepi programok felboríthatják kissé a gyerekek rutinját, ilyenkor tovább lehet aludni, jellemzően a lefekvés ideje is kitolódik, nem beszélve arról, amit a szilveszteréjszaka jelent. Az iskolakezdés előtti napokban érdemes visszatérni a korábbi menetrendhez, hogy ne legyen olyan hirtelen a váltás, az átmenet biztosítása érdekében emellett szóba is lehet hozni a következő hét programjait és teendőit, persze csak mértékkel, hiszen van még néhány nap a pihenésre.

A gyereket érdemes bevonni a tervezésbe, így jobban érzi majd, hogy van beleszólása a dolgokba, és talán kevésbé éli meg nyomasztónak az iskolába való visszatérést. Segíthet, ha beszélgettek az iskolával kapcsolatos pozitívumokról, de az is, ha például rendet tesztek az íróasztala környékén, hívogatóvá téve azt, esetleg kialakítotok a szobájában egy tanulókuckót. A békés átmenet érdekében arra is célszerű figyelni, hogy az első napokban ne legyen nagy nyomás és elvárás a gyereken, és túl sok tanuláshoz kötődő programot se szervezzetek neki.

 

Mozgás, friss levegő és sok játék

A rossz hangulatot és a szorongáshoz hasonló tüneteket enyhítheti a friss levegőn való játék, de akár az intenzív mozgás is, minden, ami kellő önfeledtséget biztosít a gyereknek. Használjátok ki az utolsó napokat, menjetek kirándulni a szabadba, ha az idő is engedi, és tegyetek meg mindent azért, hogy kellemesen kifáradjon, jól aludjon, ezáltal kiegyensúlyozottabbá váljon az iskolás gyerkőc. Ha rossz az idő, beltéren is lehet aktívabb játékokban gondolkodni, például akadálypálya vagy épp mozgásos, táncos feladatok formájában.

Beszélgetés, kapcsolódás és pozitív minta

Ha azt látod, hogy lehangolt a gyerek, mindennél fontosabb, hogy ott legyél neki, megértő és biztonságot jelentő kapcsolódási pontként, aki mellett egyáltalán nem fenyegeti az a veszély, hogy érzéseit érvénytelenítik, bagatellizálják. Faggatni persze nem kell, de érdemes tudatni vele, hogy látod, hogy nincs jó kedve, ott vagy bármikor, ha beszélni szeretne róla, vagy, ha szívesen kitalálna közösen valamilyen megoldást. Lehet, hogy már a beszélgetés is könnyít a lelkén, de érdemes lehet akár különféle relaxációs technikákat is kipróbálni, a pillangóölelés például könnyen és gyorsan elsajátítható.

Végül, de nem utolsósorban, az sem mindegy, milyen mintát lát a gyerek, ha ugyanis a szülőket ugyanúgy maga alá temeti az ünnepek utáni melankólia, nem szabad csodálkozni, ha hasonlóan érzi magát. Ha ez a helyzet áll fenn, érdemes először a felnőtteknek megoldást találniuk, majd életre hívni a család jelentette támogatás egymást erősítő hatását.

 Ha nem egyszerű rosszkedvről van szó

Ha az ünnepek elmúltával jelentkező melankólia és szomorúság túl sokáig tart, például akár két hétig is, könnyen lehet, hogy a szorongás és a depresszió jelei mutatkoznak a gyereknél, különösen, ha alvászavarok, étvágyváltozás, energiahiány, a viselkedés megváltozása, testi panaszok is társulnak a problémához. A karácsony utáni depresszióról itt olvasható http://Mi az a karácsony utáni depresszió? Ha ennél is tovább tart, nem szabad bagatellizálni – Lélek&Test | Femina, a gyermekkori szorongásról, annak jeleiről és a megoldási lehetőségekről pedig itt olvashatunk bővebben  http://6 tünet, ami alapján komolyan szorong a gyerek: mikor érdemes szakemberhez vinni? – Gyerek | Femina .

https://femina.hu/gyerek/karacsony-utani-rosszkedv-a-gyereknel/