Magyarországon általános tankötelezettség van érvényben, ami az iskolai tankötelezettség mellett az óvodai tankötelezettségre is kiterjed. A tankötelezettség Magyarországon hosszas múltra visszatekintő intézmény, azonban az elmúlt évek során számos ponton módosultak a jogszabályok. Járjunk utána, mit vár a magyar fiataloktól az Oktatási Hivatal tankötelezettség tekintetében: nézzük, az iskolába járási kötelezettség, avagy iskolalátogatási kötelezettség meddig tart! Tudd meg, hány éves korig tart a tankötelezettség Magyarországon, és hogy mikor van a tankötelezettség vége! Hogyan történik a tankötelezettség halasztása 2025/26 tanévében?
Cikkünkben annak jártunk utána, mi mindent érdemes tudnunk az iskolai tankötelezettség és az óvodai tankötelezettség szabályairól. Amellett, hogy eláruljuk, meddig tart a tankötelezettség Magyarországon, azaz az iskolakötelezettség hány éves korig tart és mikor lesz a tankötelezettség vége, azt is megtudhatod, mit ír elő a 16 éves tankötelezettség törvény és mit vár el az Oktatási Hivatal tankötelezettség tekintetében a magyar diákoktól. Milyen fontos tudnivalókkal kell tisztában lennünk SNI tankötelezettség esetén, hogyan zajlik a tankötelezettség halasztása 2025/26 tanévében és milyen egyéb tankötelezettség 2025 évi változásokkal kell számolnunk?
Tankötelezettség Magyarországon: a magyar tankötelezettség rövid története
A tankötelezettség Magyarországon hosszas múltra tekint vissza: az első kezdeményezés Mária Terézia Ratio Educationis nevű oktatási rendelkezésére eredeztethető, azonban a 18. században még a szülők dönthették el, hogy iskolába járás helyett házi- vagy mezőgazdasági munkát várnak-e el gyermekeiktől. Az általános tankötelezettség Magyarországon először 1868-ban, az Eötvös József-féle XXXVIII. törvénycikk (ez volt az első népoktatási törvény) kihirdetésével került bevezetésre, elsősorban az írástudatlanság felszámolása céljából.
Akkoriban az iskolába járási kötelezettség a gyerekek 6-tól 12 éves koráig tartott. Kezdetben hatosztályos elemi iskolák működtek, amelyekbe becslések szerint a lakosság fele járatta rendszeresen gyermekeit, 1913-ra azonban már a tankötelezett korú gyermekek 93%-a járt iskolába. 1918-ban a tankötelezettség korhatár 14 évre emelkedett, 1921-től 6 év elemi oktatás, majd a 3 éves továbbképző népiskola elvégzése (összesen 9 év) vált szükségessé.
Klebelsberg Kunó 1929-re készítette el a nyolcosztályos népiskolák felállításáról szóló törvényjavaslatát, amit végül csak 1940-ben fogadtak el: ekkortól 6 év népiskolai és 2 év mezőgazdasági népiskolai oktatást tettek kötelezővé, ezt követően a 9. évben pedig gyakorlati gazdasági képzés következett. 1945 után 6-tól 14 éves korig tartott a tankötelezettség, a nyolcosztályos népiskolát innentől általános iskolának nevezték. 1951-től garantálták az oktatáskötelezettség mellett annak ingyenességét is.
Az oktatási törvények a következő évtizedek során számos alkalommal módosultak: 1985-től 6-tól 16 éves korig tartott a tankötelezettség, majd a rendszerváltás után került bevezetésre a – szintén többször módosított – 1993. évi LXXIX. törvény a közoktatásról. 1996-tól 2013. január 1-ig Magyarországon 6-tól 18 évig tartott a tankötelezettség időtartama, azonban mivel ez az intézkedés felmenő rendszerben valósult meg, először a 2009/10-es tanévben volt kötelező először 18 éveseknek iskolába járniuk.
Tankötelezettség 2025: újra 16 éves tankötelezettség törvény van hatályban
Jelenleg a 2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről összegzi a magyar tankötelezettség szabályait iskolai tankötelezettség és óvodai tankötelezettség esetében. A köznevezési törvény értelmében 2011-től hatályos (többször módosított) jogszabályok a következőképp rendelkeznek az óvodai és az iskolai tankötelezettség kezdetéről, végéről, egyéb előírásairól:
Mikortól meddig tart az óvodai tankötelezettség?
Az óvodai tankötelezettség legalább napi 4 órában a gyermek 3 éves korától (abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti) az iskolai tankötelezettség kezdetéig tart, amely során a gyermeket fokozatosan, de különösen az utolsó évében az iskolai nevelés-oktatásra készítik fel. Az óvodai tankötelezettség kapcsán fontos tudnunk, hogy a szülő kérelmére a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt, ha a felmentést engedélyező szerv jóváhagyja kérését.
Tehát: az óvodai tankötelezettség 3 éves kortól 6 éves korig, pontosabban az iskolai tankötelezettség kezdetéig tart. Opcionálisan lehetséges a tankötelezettség halasztása, azaz +1 év óvodai nevelést kérvényezhet a szülő.
Az iskolakötelezettség kezdete: mikor kezdődik a tankötelezettség?
A tankötelezettség 2025 évében hatályos jogszabályi előírásai szerint a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a 6. életévét betölti, tankötelessé válik. A tankötelezettség teljesítése a tanév első tanítási napján kezdődik. Ha a gyermek az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget korábban eléri, a felmentést engedélyező szerv a szülő kérelmére engedélyezheti, hogy a gyermek hatéves kora előtt megkezdje tankötelezettségének teljesítését.
A tankötelezettség vége: az iskolakötelezettség hány éves korig tart?
A tankötelezettség annak a tanévnek a végéig tart, amelyben a tanuló a 16. életévét betölti. (akik a 2011/2012. tanévben vagy azt megelőzően kezdték meg középfokon 9. osztályos tanulmányaikat, azon tanév végéig voltak tankötelezettek, amelyikben betöltötték 18. életévüket).
Tehát: alapesetben az iskolakötelezettség 2025 évében 6-tól 16 éves korig tart Magyarországon. Az iskolakezdés szülői kérelemre történhet 1 évvel korábban is.
Tankötelezettség halasztása 2025/26
A jogszabályok szerint a szülő tankötelezettség halasztási kérelmet az iskolakezdés évében január 18-ig (az adott tanévben ettől néhány nappal eltérhet a határidő, azonban szokás szerint január közepén/végén kell leadni a kérelmeket) nyújthatja be a felmentést engedélyező szervhez, azaz az Oktatási Hivatalhoz. Ha az eljárásban szakértőt kell meghallgatni, akkor csak szakértői bizottság rendelhető ki. Ha a szakértői bizottság a szülői kérelem benyújtására nyitva álló határidő előtt a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben történő részvételét javasolja, a szülői kérelem benyújtására nincs szükség.
SNI tankötelezettség: sajátos nevelési igényű gyerekek tankötelezettsége
A sajátos nevelési igényű tanulók tankötelezettsége meghosszabbítható legfeljebb annak a tanévnek a végéig, amelyben a gyermek 23. életévét betölti. Az SNI tankötelezettség meghosszabbítása ügyében a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján az iskola igazgatója dönt. Az SNI tanulók nevelése Magyarországon a gyermekeket ellátó intézmények ezen célra létrehozott gyógypedagógiai nevelési-oktatási intézményében, konduktív pedagógiai intézményekben, óvodai csoportokban, iskolai osztályokban, vagy a többi gyermekkel, tanulóval részben vagy egészben együtt, azonos óvodai csoportban, iskolai osztályban (külön vagy közös, vagy részben közös nevelésben és oktatásban) is történhet.
Oktatási Hivatal tankötelezettség ügyintézés, tudnivalók
Az Oktatási Hivatal tankötelezettség előírásai szerint a 2025/26-os tanévre vonatkozó eljárásban azok a gyermekek érintettek, akik 2019.09.01 és 2020.08.31. között születtek, függetlenül attól, hogy jelenleg középső vagy nagycsoportba járnak-e, és hogy korábban hány évig részesültek óvodai nevelésben – az ezzel kapcsolatos döntését az Oktatási Hivatal a szülővel határozat formájában közli. Abban az esetben, ha az Oktatási Hivatal helyt ad a szülő kérelmének, a gyermek egy tanévvel korábban válhat tankötelessé, ennek értelmében egy évvel korábban kezdheti meg általános iskolai tanulmányait.
A +1 év óvodai nevelésre, illetve az 1 évvel korábbi iskolakezdésre irányuló kérelmek beküldése elektronikus úton történik a Köznevelési Engedélyezési Rendszer kérelem kitöltő felületén keresztül – ehhez Ügyfélkapu+ vagy Digitális Állampolgárság (DÁP) regisztráció szükséges. A kérelmek papír alapon, postai úton is betölthetők, a formanyomtatványokat ugyanitt tudjuk letölteni (postacím: Oktatási Hivatal, Budapest, 1982).
Az iskolakötelezettség 2025 törvény szerint a kérelmeket általában az iskolakezdés évének január 18. napjáig lehet benyújtani (az idei kérelmek benyújtási határideje idén 2025. január 20-a volt). A következő tanévre vonatkozó kérelmeket ugyanezen határidők szerint kell beküldeni, 2025 decemberének utolsó napjaiban vagy 2026 januárjában, a következő tanévre meghatározott határidőig. Bővebb tájékoztatásért keressük fel az Oktatási Hivatal oldalán a „Tankötelezettség” alfület vagy tájékozódjunk a hatályos jogszabályokból!
Címlapkép: Getty Images