„Azzal dicsekszem, hogy én most már egy Nobel-díjas pedagógus vagyok, mert Nobel-díjas tanítványom van” – mondta a 2023-ban a közmédia által az Év Emberének választott Nobel-díjas Krausz Ferenc egykori általános iskolás osztályfőnöke, aki az M5 Mesék a takarásból című műsorában mutatta meg, honnan indult a világhírű tudós. A pedagógus – aki megható üzenetet is kapott egykori tanítványától – azt mesélte, a fizikuszseni diákként ugyanolyan volt, mint a többiek.
„Kedves Nobel-díjas tanítónéni” – így kezdődik a 2023-as év fizikai Nobel-díjasa, Krausz Ferenc videóüzenete, amelyet Erzsi néninek, azaz Péteriné Jencski Erzsébetnek, egykori osztályfőnökének küldött a világhírű tudós. „Örök hálával gondolok mindarra, amit iskolásként kaptam tőled. Hozzájárult ahhoz, hogy a tanulásban kitartó legyek és örömet leljek benne” – mondja a folytatásban a Közmédia Év Embere 2023-as díjas tudós. Üzenete az M5 kulturális csatorna Mesék a takarásból című riportműsora által, Koltai Bori segítségével jutott el Erzsi nénihez, aki könnyes szemmel hallgatva – a takarásból kilépve – mesélt egykori tanítványáról, visszatérve arra a helyszínre, ahol minden elkezdődött, a móri Radnóti Miklós Általános Iskolába.
Erzsi néni 44 éven át tanított, ez idő felét Móron. Krausz Ferencet hatodikos kora óta kísérte pedagógusként. „Szerencsém volt, mert a fiatal kis Krausz Feri magától is nagyon szorgalmas, és kedves volt. Akart tudni, akart tanulni. Igazából ugyanolyan volt, mint a többiek, csak ezek szerint több elhatározás volt benne ahhoz, hogy idáig eljusson” – mesélte róla, amíg az iskola folyosóit róva a falakon elhelyezett tablókon megtalálták a végzős Krausz Ferenc fotóját. Büszkén mesélte: „Azzal dicsekszem, hogy én most már egy Nobel-díjas pedagógus vagyok. Nem azért, mert én kaptam a Nobel-díjat, hanem mert Nobel-díjas tanítványom van.”
A jövő generációjának is szánva szavait, Erzsi néni a köré sereglő fiataloknak azt mondta, „ti még minden lehettek, egyszerűen csak tanulni kell, de azt szorgalmasan”. Hozzátette, büszke világsikert elért tanítványára, de szerinte nem csak ez a szint jelenthet sikert a az életben. Ha mindent megtesznek, ami tőlük telik, és saját környezetükben visznek véghez valami jót, már megérte a munka.
Fotó:https://hirado.hu/extra/kultura/cikk/2025/02/03/uzenet-a-nobel-dijas-pedagogusnak-krausz-ferenc-orok-halaval-gondol-mori-osztalyfonokere