A kormányzati intézkedések Baranya vármegyében és Pécsen is éreztetik a hatásukat. Az egyik legpatinásabb pécsi iskola igazgatója szerint a béremelés biztosíthatja a nyugodt és kiegyensúlyozott szakmai munkát.
Az új gazdaságpolitikai akcióterv fontos pillére a lakosság jövedelmi helyzetének erősítése. Az idei költségvetés nem csupán a versenyszférában tevékenykedők keresetnövekedését tartja szem előtt, hanem a közszolgálatban dolgozókét is. A 2025-ös költségvetés az oktatási szektor számára is jelentős forrásokat biztosít, kiemelve a pedagógusok bérfejlesztését. A Magyar Nemzet megírta, hogy a számadatok alapján több mint 1 600 milliárd forintot biztosítanak az oktatásban dolgozók bérére. Az oktatási kiadások idén megközelítik a 3900 milliárd forintot, amely jelentős, 2500 milliárd forintos növekedést jelent 2010-hez képest. A kormány célja, hogy a pedagógusok átlagbére meghaladja a diplomás átlagbér nyolcvan százalékát, és a tavalyi 32,2 százalékos béremelés után idén újabb 21,2 százalékkal nő a tanárok bére, a cél a 844 ezer forintos pedagógus átlagbér elérése.
– Pozitív tapasztalataim vannak az elmúlt időszakkal kapcsolatban, ami a tanárutánpótlás kérdését illeti – mondta a Pécsi Leőwey Klára Gimnázium, igazgatója, Zalay Szabolcs. – Számunkra nagy lehetőség, hogy a Pécsi Tudományegyetem partneriskolájaként minden évben 10-15 hallgató végzi nálunk egyéves szakmai gyakorlatát, megismerjük a hallgatókat, így az utánpótlás kiválasztásban ez nagymértékben segítségünkre van. Általában a hallgatók mindegyike szeretne maradni a nálunk, megtapasztalva az értelmes munka lehetőségét, a jóképességű diákokkal folytatott együttműködés örömét, a jó hangulatot, baráti munkalégkört.
Az elmúlt években hét fiatal kollégát tudtak felvenni, akik a nyugdíjba menők helyére léphettek.
A béremelés miatt térnek vissza
Az igazgató hangsúlyozta: „egyúttal megnőtt a beérkezett önéletrajzok száma a pályán lévők és a korábbi pályaelhagyók köréből is, ez egyértelműen a bérszintek konszolidációjának köszönhető. „
– A Nemzeti Pedagógus Kar elnökségi tagjaként is látom az országos pozitív tendenciákat. A szakmai érdekképviseleti szervezethez beérkező tapasztalatok is megerősítik ezt, egyúttal új jelenség az, hogy a pedagógusképzéseket elvégzők körében a jelentős többség a diploma megszerzése után a szakmában akar dolgozni – fogalmazott.
Nyugodt körülmények lehetnek
Bíznak abban, hogy a nyugodt, kiegyensúlyozott szakmai munkára tudnak koncentrálni a következő időszakban. A bérek tekintetében megnyugvás tapasztalnak, mivel a kormány és az EU közötti megállapodás hosszabb távra szól, így remélhetőleg legalább 2031-ig biztosítottak lesznek a megfelelő fizetések. A Nemzeti Pedagógus Kar ugyanakkor fontosnak tartja a pedagógusok túlterheltségének csökkentését, a pedagógiai kultúra folyamatos fejlesztését – emelte ki Zalay Szabolcs.
Fotó: MW
https://www.bama.hu/helyi-kozelet/2025/01/beremeles-pecsi-pedagogus-zalay-szabolcs