A Földünk, környezetünk tagozat 2024. október 2-án tagozati üléssel egybekötött online szakmai napot tartott.
Programunk kezdetén Petőné Horváth Mária tagozati elnök tájékoztatta a tagozat tagjait az eltelt időszak munkájáról, többek között arról, hogy augusztusban javaslatokat fogalmaztak meg a tagozat tagjai – lehetséges vállalásokat – a pedagógus teljesítményértékelési rendszer bevezetése kapcsán. A tagozati elnök megemlékezett a tagozat alelnökéről Kéri Andrásról, az Óbudai Árpád Gimnázium tanáráról, aki nem régiben súlyos betegségben hunyt el. Kéri András 2015- óta a tagozat megalakulása óta segítette, szervezte a tagozat munkáját. Szakmai elhivatottsága, emberi értékei példaként szolgáltak kollégái, tanítványai számára. Emlékét megőrizzük!
Szabó Gyula a Nemzeti Pedagógus Kar elnökségi tagja, tagozati tagunk beszámolt arról, hogy a Nemzeti Pedagógus Kar Egerben, 2024. szeptember 18-án és 19-én megalakulásának 10. évfordulója alkalmából, ünnepélyes keretek között tartotta meg soron következő Országos Küldöttgyűlését. Horváth Péter elnök és Iszák Tibor alelnök összefoglalta a Nemzeti Pedagógus Kar elmúlt 10 évének tevékenységét, eredményeit, a következő időszak céljait. A Kar tíz évéről Jubileumi kiadvány is készült, amelyben megismerhetjük többek között a tagozatok és megyék, s a választott testületek munkáját is, a kiadványban bemutatkozott a Földünk, környezetünk tagozat is.
A Szakmai nap után értesülhettünk róla, Kapusi János tagozatunk aktív debreceni tagja elnyerte a Magyar Tudományos Akadémia Pedagógus Kutatói Pályadíját 2024. október 14-én. Az MTA azt a tudományos tevékenységet jutalmazza ezzel a Pályadíjjal, amely „reflektál a közoktatás jelenlegi kihívásaira, eredményei beépíthetők a mindennapi pedagógiai gyakorlatba, és hozzájárul a tanítás-tanulás folyamatainak hatékonyabbá tételéhez.” Szívből gratulálunk Kapusi János kollégának. Bővebben: https://mta.hu/mta_hirei/pedagogus-kutatokat-koszontottek-az-akademian-tizenket-tanar-vehette-at-a-pedagogus-kutatoi-palyadijat-113971
Szakmai napunkon három országos középiskolai földrajz versenyt mutattak be a Szervezők, nagy érdeklődéssel kísérve. Az általános tudnivalók a mellékelt linkeken érhetők el.
A Kárpát-medence népszerű középiskolai földrajzversenye: A Jakucs László Nemzetközi Középiskolai Földrajzverseny”
Előadó: Dr. Szilassi Péter egyetemi docens / associate professor Szegedi Tudományegyetem, Geoinformatikai, Természet- és Környezetföldrajzi Tanszék /
http://earth.geo.u-szeged.hu/index.php/hu/xii-jakucs-laszlo-kozepiskolai-foldrajzverseny-2022-2023
Hogyan készüljenek a tanulók a Less Nándor földrajzversenyre? – Tanulási praktikák
Előadó: Arday István verseny szervezője, kitalálója Oktatási Hivatal tananyagfejlesztő
7.8. évfolyamos verseny is indul
https://less.foldrajzverseny.hu/2025/
Baksa Csaba Kárpát -medencei Földrajz és Földtudományi Verseny
Előadó: Zelei Gábor, elnök, Földtudományi Civil Szervezetek Közössége FÖCIK elnöke
Ebben a tanévben sajnálatos módon nem került meghirdetésre a legnagyobb múltú Lóczy Lajos Országos Földrajzverseny.
A bemutatott népszerű tanulmányi versenyeken való nagyarányú részvétel is bizonyítja, hogy azok a tanulók, akiket „megérint” a földrajz tudománya lelkesen készülnek a versenyekre, és nyitottak a világra.
Pedagógus kollégáink pedig töretlen lelkesedéssel, elhivatottan készítik fel őket a megmérettetésre, a Szervezők, pedig elkötelezettek az évenkénti versenyek lebonyolításában.
Elhangzott az előadások után zajló kötetlen beszélgetésben, hogy bár szívesen részt vesznek a tanulók a versenyeken, a továbbtanulásuk során egyre kevesebben választják a földrajzzal kapcsolatos irányt, többek között a földrajz tanárképzést.