Dr. Zalay Szabolcs országos elnökségi tag a Nemzeti Pedagógus Kar nevében méltatta a pécsi önkormányzat pedagógusok lakáshoz juttatásának programját. Az egyedi kezdeményezésről az alábbiakban bővebben olvashatnak.
Egyedi programmal segítik Pécsett a pályakezdő pedagógusokat
A Pécsi Tudományegyetem (PTE) tanárképzésben legnagyobb létszámban érintett két karának, a Természettudományi, valamint a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karnak a javaslatára a tanári szakok és a pedagógus életpálya további népszerűsítésére egyedülálló pécsi program jött létre, amelyet Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Pécsi Egyházmegye egyaránt felkarolt. Erről tartottak szerdán sajtótájékoztatót a PTE Szenátusi Tanácstermében.
A program célja lakások kedvezményes bérbeadása a hallgatói jogviszonnyal és munkaviszonnyal egyaránt rendelkező pedagógusjelöltek, a pályakezdő, valamint a pályán lévő pedagógusok számára, így segítve őket az elindulásban, valamint a pedagógusi pályán és a Pécsett maradásban. A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a munkaviszonyt tekintve Pécs városában, általános és középiskolában, köznevelési foglalkoztatási jogviszonyban lévők jogosultak a kedvezményes bérlakásra. További kritérium volt, hogy nem rendelkezhet lakástulajdonnal a pályázó. A bérleti szerződés, melyet az önkormányzat köt a nyertes pályázóval, hároméves időtartamra szól.
A pécsi önkormányzat 17 lakást biztosít a programhoz, melyeket felújított állapotban ad át a nyertes pályázóknak. A lakások elhelyezkedése is természetesen ideális lehet a pedagógusok számára, hiszen azok Pécs Egyetemvárosában, belvárosában, Kertváros vagy Uránváros városrészében találhatóak. Az ösztöndíjprogramra 33 pályázat érkezett a megadott határidőig.
A pályázatokat egy 7 főből álló szakmai bírálóbizottság értékelte egy komplex szempontrendszer alapján. Az értékelés során előnyt jelentett a Pécsi Tudományegyetemen szerzett diploma, a hiányszakmának számító tanári munkakörben való elhelyezkedés – így a természettudományi tantárgyak, idegen nyelvek, digitális kultúra, vizuális kultúra oktatása –, a teljes munkaidőben való foglalkoztatottság, valamint pedagógus párral vagy pedagógus kollégával való összeköltözés. E szempontok mellett a motivációs levél alapján is értékelték a pályázókat, valamint figyelembe vették a jövedelmi és szociális helyzetet is.
A szerdai sajtótájékoztatón Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora, Péterffy Attila, Pécs Megyei Jogú Város polgármestere, Felföldi László, a Pécsi Egyházmegye megyéspüspöke, Trócsányi András, a PTE Természettudományi Kar dékánja, valamint Zalay Szabolcs, a Nemzeti Pedagógus Kar elnökségi tagja egyaránt elismerően beszélt a programról, annak sikeréről, és valamennyien megerősítették, hogy a pedagógusok életpályamodelljét jelentős mértékben segítheti ez a pécsi kezdeményezés.
Pécs, 2024. augusztus 28.
További információ:
Kottász Gergely
sajtóreferens
kottasz.gergely@pte.hu
+36309661257